همه ی چیزهایی که باید راجع به جی پی اس بدانید – قسمت اول –

دستگاه هایی در آسمان که باعث کارکرد سیستم موقعیت یابی جهانی(جی پی اس) می شوند برای اکثر ما ناشناخته اند. در اینجا قصد داریم اطلاعاتی راجع به این سیستم در اختیار شما گذاشته تا با آن بیشتر آشنا شوید.

سیستمی که امروزه باعث شده بتوانید به راحتی مکان های مورد علاقه ی خود را نشانه گذاری کنید و در هنگام نیاز به سادگی آنها را بیابید.

در این دوره جی پی اس با توجه به اینکه در تمام گوشی ها و تبلت های هوشمند به کار گرفته شده  به همراه همه روزه اکثر افراد تبدیل شده است، پس چرا بیشتر با این پدیده ی مفید آشنا نشویم؟

ما در اینجا به تعدادی از اطلاعات منتشر شده راجع به این سیستم اشاره می کنیم :

همیشه ۲۴ ماهواره ی فعال  جی پی اس در حال چرخیدن در مدار زمین هستند. اگر چه امروز این تعداد از ۳۰ ماهواره نیز بیشتر شده، علاوه بر این دو ماهواره نیز همیشه به عنوان ماهواره ی پشتیبان در حالت آماده باش هستند. پراکندگی مدار این ماهواره ها به گونه ای است که فارغ از اینکه کجای کره ی زمین ایستاده اید، حداقل ۶ ماهواره در خط دید شما قرار دارند.

هر ماهواره ی جی پی اس در هر ۱۲ ساعت یک بار،  در مدار خود،  به دور زمین می چرخد. ماهواره های جی پی اس در هر ساعت ۱۱۰۰۰ کیلومتر حرکت می کنند، در حالی که ۲۰۰۰۰ کیلومتر بالای سر شما  قرار دارند. این ماهواره ها مجهز به پیشرانه های کوچکی هستند که در صورت نیاز مسیر حرکت آنها را در مدار تصحیح کند.

اولین مجموعه ی کامل ۲۴ ماهواره در سال ۱۹۹۴ کامل و در مدار قرار گرفت. اولین ماهواره ی این مجموعه در ۱۹۸۹ به فضا پرتاب شده بود.

برای موقعیت یابی دقیق و قابل اتکا، ردیاب جی پی اس به دریافت سیگنال از ۴ ماهواره نیاز دارد. دریافت کننده یا ردیاب جی پی اس باید سیگنال های دریافتی از حداقل ۴ ماهواره را با هم تطبیق دهد تا موقعیت را به درستی تعیین کند، اگرچه در شرایط خاص دریافت سیگنال از ۳ ماهواره نیز کفایت خواهد کرد.

استفاده از جی پی اس پس از یک حادثه ی تلخ عمومی شد. در سال ۱۹۸۳ پرواز شماره ی ۰۰۷ خطوط هوایی کره، پس از اشتباه در مسیریابی، وارد حریم هوایی شوروی شده و سرنگون می شود و همه ی ۲۶۹ مسافر آن کشته می شوند.این حادثه باعث شد تا رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، به ارتش آن کشور دستور دهد تا استفاده از سیستم موقعیت یابی جهانی یا همان جی پی اس به محض تکمیل شدن و برای استفاده ی غیر نظامی در اختیار عموم قرار گیرد تا در آینده از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.

ناواستار نامی است که ارتش ایالات متحده برای جی پی اس استفاده می کند.

حقایق بیشتری راجع به موقعیت یابی و ردیابی از طریق جی پی اس باقی مانده است. قسمت دوم این مقاله را از دست ندهید.